Statuti i Partisë për Veprim Demokratik

PARTIJA ZA DEMOKRATSKO DELOVANJE

PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK

THE PARTY FOR DEMOCRATIC ACTION

17523 Preševo, R. Sadiku 3

tel/fax: + 318 (0)17 660 086

e-mail: shaipk@yahoo

P r eš ev o

Na osnovu člana 14. Zakona o političkim strankama („Službeni glasnik RS“, br. 36/09 i 61/2015 – odluka US), na sednici Skupštine Partije za Demokratsko Delovanje – Partia për Veprim Demokratik, održanoj 26.01.2022. godine u Preševu, usvojen je

S T A TU T
PARTIJE ZA DEMOKRATSKO DELOVANJE PARTIA PËR VEPRIM DEMOKRATIK

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet Stаtutа

Član 1.

Ovim Statutom se uređuje: naziv i sedište političke stranke; simboli vizuelnog identiteta; izgled i sadržina pečata političke stranke i organizacionih jedinica po teritorijalnom principu; programski ciljevi; uslovi i način učlanjivanja i prestanka članstva; prava, obaveze i odgovornosti članova; organizacija po teritorijalnom principu i unutrašnja organizacija, organi, njihova ovlašćenja, sastav, način izbora i opoziva, trajanje mandata i način odlučivanja; zastupanje političke stranke; postupak za izmene i dopune programa i statuta i postupak donošenja i izmena drugih opštih akata političke stranke; ostvarivanje javnosti rada; način odlučivanja o udruživanju političke stranke u šire političke saveze u zemlji i inostranstvu i spajanju političke stranke; način finansiranja političke stranke; način obavljanja unutrašnje kontrole finansijskog poslovanja; lice odgovorno za finansijsko poslovanje, podnošenje izveštaja i vođenje knjiga političke stranke i lice ovlašćeno da kontaktira sa nadležnim organom; način donošenja odluke o prestanku rada; način raspolaganja imovinom političke stranke u slučaju prestanka, kao i druga pitanja od značaja za rad i delovanje političke stranke.

Član 2.

Partija za Demokratsko Delovanje – Partia për Veprim Demokratik (u daljem tekstu: Stranka) je politička stranka koja zastupa i predstavlja interese albanske nacionalne manjine u Republici Srbiji, a čiji su ciljevi definisani Programom Stranke i ovim Statutom.

Partija za Demokratsko Delovanje – Partia për Veprim Demokratik je politička stranka, koja svoju političku aktivnost, zasnovanu na Statutu i Programu, orijentiše na ostvarivanju individualnih i kolektivnih prava Albanaca u Republici Srbiji, odnosno Albanaca u opštinama Preševo, Bujanovac i Medveđa (Preševska Dolina), kao i u drugim sredinama gde živi albansko stanovništvo.

Stranka deluje na teritoriji Republici Srbije, a u skladu sa zakonskim propisima i u inostranstvu.

II. NAZIV, SEDIŠTE, PEČAT, ŠTAMBILJ I SIMBOLI VIZUELNOG IDENTITETA

Član 3.
Naziv političke stranke je PARTIJA ZA DEMOKRATSKO DELOVANJE – PARTIA PËR

VEPRIM DEMOKRATIK i ispisuje se na srpskom jeziku i ćiriličkim pismom i na albanskom jeziku i pismu.

Skraćeni naziv političke stranke je PDD – PVD.

Sedište Partije za Demokratsko Delovanje – Partia për Veprim Demokratik je u Preševu, ulica Ramiz Sadiku 3.

Član 4.

Stranka ima svoj pečat i štambilj.

Pečat Stranke je okruglog oblika, promera 40 mm, a po obodu tekst: Партија за Демократско Деловање – Прешево, ispisan srpskim jezikom i ćiriličkim pismom, kao i Partia për Veprim Demokratik – Preshevë, ispisan albanskim jezikom i latiničkim pismom.

Opštinski odbor ima pečat okruglog oblika, promera 40 mm, a po obodu tekst: “Партија за Демократско Деловање – Општински одбор“ и назив општине, ispisan srpskim jezikom i ćiriličkim pismom, kao i “Partia për Veprim Demokratik – Dega e Partisë” и naziv opštine, ispisan albanskim jezikom i latiničkim pismom.

Štambilj je pravougaonog oblika u kome je u prvom redu ispisan tekst Партија за Демократско Деловање – Прешево, srpskim jezikom i ćiriličnim pismom kao i tekst Partia për Veprim Demokratik – Preshevë, ispisan albanskim jezikom i latiničkim pismom.

U drugom redu stoje polja za upisivanje broja i datuma.

U trećem redu je ispisan tekst Централа Прешево srpskim jezikom i ćiriličnim pismom, kao i tekst Qendra Preshevë ispisan albanskim jezikom i latiničkim pismom, odnosno naziv organizacione jedinice na koju se odnosi.

Odluku o izradi, upotrebi i čuvanju pečata i štambilja na svim nivoima stranačkog organizovanja donosi Glavni odbor Stranke.

Član 5.

Simbol vizuelnog identiteta Stranke je krug u kojem je upisan skraćeni naziv stranke na albanskom jeziku “PVD” u kojem je dominantno slovo “D” u žutoj sunčevoj boji a preostali deo kruga je u plavoj i beloj boji.

Zastava Stranke je žute, plave i bele boje. Oblik zastave je pravougaonog oblika.

III. ZASTUPNIK STRANKE Član 6.

Stranka je pravno lice.
Stranku predstavlja i zastupa Predsednik Stranke.

Predsednik Stranke zastupa Stranku bez ograničenja.

Predsednik Stranke može ovlastiti druga lica da predstavljaju i zastupaju Stranku u skladu sa ovim Statutom.

IV. PROGRAMSKI CILJEVI Član 7.

Programski ciljevi Stranke su:

– zastupanje i predstavljanje interesa albanske nacionalne manjine u Republici Srbiji i zaštitu i unapredjenje prava pripadnika albanske nacionalne manjine u skladu sa Ustavom, zakonom i međunarodnim standardima;

– demokratizacija društva u svim životnim oblastima;

– zalaganje za ostvarivanje prava i interesa Albanaca Preševa, Bujanovca i Medveđe (Preševske Doline) i onih koji žive u drugim centrima u Srbiji;

– učestvovanje u radu Nacionalnog Saveta Albanaca, u republičkim, predstavničkim i izvršnim organima i institucijama i u strukturama lokalnih vlasti preko legitimno izabranih predstavnika;

– zalaganje za očuvanje nacionalnog identiteta, zaštitu i unapređenje kulturnih, jezičkih i drugih kolektivnih prava Albanaca u Republici Srbiji;

– angažovanje za ravnomerni regionalni razvoj i održivi ekonomski razvoj Preševske Doline;

– angažovanje za proporcionalno uključivanje Albanaca u sve državne organe i javne ustanove što treba da omogući delotvorno učešće Albanaca u javnom životu;

– angažovanje za potpuno ostvarivanje individualnih i kolektivnih prava Albanaca preko decentralizacije i regionalizacije;

– angažovanje za kulturnu saradnju Albanaca Preševske Doline sa odgovarajućim institucijama Albanaca u svim zemljama Jugoistočne Evrope (Albanija, Kosovo, Severna Makedonija i Crna Gora) i sa institucijama albanske dijaspore u svetu;

– angažovanje za prekograničnu saradnju u svim oblastima života koje će ukloniti postojeće barijere koje su do dramatičnih razmera getoizirale Preševsku Dolinu;

– zalaganje za proširenje saradnje Albanaca ovog područja sa drugim nacionalnim zajednicama sa kojima zajedno žive;

– saradnja i razvoj odnosa sa regionalnim i međunarodnim organizacijama.

Član 8.

Radi realizacije programskih ciljeva Stranka se može udružiti u koalicije i asocijacije sa domaćim ili inostranim političkim strankama.

Odluku o udruživanju u koalicije sa domaćim političkim strankama donosi Glavni odbor na predlog Predsedništva Stranke. Odluku o udruživanju u asocijacije sa inostranim političkim strankama donosi Skupština Stranke. Odluke se donose većinom od ukupnog broja članova ovih organa.

Radi boljeg ostvarivanja programskih ciljeva Stranka se može spajati sa drugim političkim strankama. Odluku o spajanju donosi Skupština Stranke, većinom od ukupnog broja članova Skupštine.

V. UČLANJIVANJE, PRAVA I OBAVEZE I PRESTANAK ČLANSTVA

Član 9.

Član PDD-a može postati svaki građanin koji prihvata Program i Statut PDD-a. Učlanjenje se vrši potpisivanjem izjave o članstvu u PDD.

Član 10.

PDD može imati i počasne članove.

Počasne članove, uz obrazloženi predlog Predsedništva Stranke, proglašava Skupština, a u periodu između dve skupštine Glavni Odbor.

Član 11.

Član Stranke ima pravo da:

  • –  učestvuje u svim aktivnostima Stranke, u kreiranju i sprovođenju njene politike;
  • –  slobodno i bez posledica izražava mišljenje, predlaže stavove, zaključke i inicijativeorganima Stranke;
  • –  bira i bude biran u sve organe i tela Stranke u skladu sa statutarnim normama i prihvaćenim pravilima;
  • –  bude kandidovan na stranačkim listama za izbor za organe vlasti;
  • –  bude informisan o aktivnostima i delovanju Stranke;
  • –  izjavi žalbu ili predstavku organima Stranke.Član 12.Član Stranke dužan je da se u skladu sa Ustavom i zakonom bori za ostvarivanje Programa i ciljeva Stranke.Član Stranke dužan je da:
  • –  poštuje i pridržava se Statuta i ostalih normativnih akata Stranke;
  • –  sprovodi program Stranke i odluke organa Stranke;
  • –  zalaže se za uspeh Stranke na izborima;
  • –  čuva ugled Stranke i brani interese Stranke;
  • –  zalaže se na svim nivoima Stranke za puno poštovanje demokratskih načela, pravila istatutarnih normi;
  • –  učestvuje u aktivnostima Stranke;
  • –  čuva i štiti imovinu Stranke;
  • –  plaća članarinu.
    Plaćanje članarine posebno se odnosi na članove koji su u strukturama Stranke i/ili nosioci sujavnih funkcija.Član 13.Član Stranke koji ne plaća članarinu duže od šest meseci ne može da bude biran u organe Stranke, da predlaže ili bude biran na dužnosti – funkciju u državnim organima, organima lokalne samouprave i drugim institucijama na predlog Stranke.Predsedništvo stranke, posebnom odlukom, može osloboditi plaćanja članarine članove stranke, osim članova koji su u strukturama stranke i/ili nosioci su javnih funkcija.

Član 14.

Član Stranke čiji predlog od strane odgovarajućeg organa ne bude prihvaćen, ne može u javnosti svoje mišljenje predstavljati kao stav Stranke i ne može javno propagirati svoje manjinske stavove.

U slučaju da član Stranke odluči da istupi iz Stranke ili mu prestane članstvo u Stranci, ne može delovati pod istim imenom i simbolima, niti pod imenom i simbolima koji asociraju na Stranku.

Članovi organa Stranke ne mogu javno polemisati o odlukama, stavovima i zaključcima organa čiji su članovi kao i viših organa Stranke.

Članovi Stranke koji narušavaju donete odluke podležu disciplinskoj odgovornosti, u skladu sa odredbama Statuta Stranke i akta koji reguliše disciplinski postupak.

Član 15.

Članstvo u Stranci prestaje:

  • –  ostavkom koja je podneta u vidu pisane izjave;
  • –  isključenjem iz članstva;
  • –  brisanjem iz članstva zbog neplaćanja članarine;
  • –  gubljenjem poslovne sposobnosti;
  • –  zbog smrti člana.Član 16.Član PDD u svakom trenutku može dati ostavku iz članstva uz obavezu da o tome Predsedništvu stranke podnese pisanu izjavu ili se javno izjasnio o ostavci.Član 17.U slučajevima kada član Stranke se ne pridržava Statuta i Programa Stranke, ne poštuje i ne sprovodi odluke rukovodećih organa (Skupštine, Glavnog odbora, Predsedništva, Predsednika), i koji svojim ponašanjem i nedisciplinom šteti autoritetu i interesima Stranke, protiv njega se pokreće disciplinski postupak.Član 18.U disciplinskom postupku može se doneti odluka da se od člana PDD javno ogradi, smeni sa funkcije koju ima u Stranci, i isključi iz Stranke.Protiv prvostepene odluke član ima pravo žalbe Glavnom odboru.
    Odluka Glavnog odbora je konačna.
    Detaljna pravila postupka uređuje Disciplinski pravilnik, koji donosi Glavni odbor.VI. ORGANIZACIJA, TERITORIJALNA ORGANIZACIJA I ORGANI STRANKEČlan 19.Organi Stranke su: Skupština, Glavni Odbor, Predsedništvo, Predsednik, Statutarna komisija i Nadzorni odbor.Pored navedenih organa Stranke iz stava 1. ovog člana, biraju se i imenuju i drugi organi i tela Stranke u skladu sa odredbama ovog Statuta i drugih opštih akata Stranke.

Skupština je najviši organ Stranke, dok u periodu između dva zasedanja Skupštine, najviši organ Stranke je Glavni Odbor.

Skupština Stranke Član 20.

Skupština je najviši organ Stranke.
Skupština PDD-a sastoji se od 100 delegata.
Skupštine Opštinskih odbora u Preševu i Bujanovcu imaju po 45 delegata, dok u Medveđi 10

delegata. Delegati ovih skupština su ujedno i delegati Skupštine Stranke.
Opštinskim odborima pripada proporcionalni broj delegata, s tim da svaki Mesni odbor ima

najmanje jednog delegata u Skupštini. Broj ostalih delegata pojedinih Mesnih odbora određuje Predsedništvo Stranke, srazmerno broju članova Stranke u Mesnom odboru. Delegate biraju Skupštine članova Mesnih odbora.

Bez prava odlučivanja u radu Skupštine Stranke učestvuju i članovi Glavnog odbora, Predsedništva, predsednik Foruma mladih, predsednica Foruma žena, Organizacioni sekretar, funkcioneri Nacionalnog Saveta Albanaca, funkcioneri lokalnih samouprava i narodni poslanici, ukoliko nisu ujedno i delegati Skupštine.

Član 21.

Skupština može biti redovna i vanredna.

Redovna Skupština Stranke održava se jednom godišnje, a po potrebi može se održati i vanredna Skupština.

Vanredna Skupština se može sazvati na predlog Glavnog odbora, Predsedništva Stranke ili na zahtev 1/3 delegata Skupštine.

Predsednik, odnosno Glavni Odbor ili Predsedništvo Stranke predlažu dnevni red Skupštine.

Radom Skupštine Stranke rukovodi Predsednik Stranke i radno predsedništvo, koja se bira na Skupštini.

Posebnim pravilnikom, koga usvaja Skupština, utvrđuje se način rada Skupštine.

Član 22.

Odluke Skupštine, Glavnog odbora i Predsedništva Stranke su punovažne ukoliko sednici prisustvuju više od polovine članova koji čine taj organ, dok se odluke donose većinom glasova prisutnih članova.

Odluke Skupštine, Glavnog odbora i Predsedništva Stranke za programska pitanja se donose javnim glasanjem, dok o kadrovskim pitanjima neposrednim i tajnim izjašnjavanjem sa liste od više kandidata. Smatra se izabranim kandidat koji dobije većinu glasova prisutnih.

Statut i Program Stranke se donose većinom od ukupnog broja članova Skupštine Stranke, javnim glasanjem.

Član 23.

Skupština Stranke:

  • –  usvaja, menja i dopunjuje Program i Statut Stranke;
  • –  utvrđuje glavne smernice političkog delovanja Stranke;
  • –  donosi odluke, rezolucije, deklaracije, rešenja, zaključke, strategije, planove, programe iostala akta iz svoje nadležnosti;
  • –  bira i razrešava Glavni Odbor na predlog Predsednika Stranke, osim članova po funkciji ičlanova koje imenuje Predsednik Stranke;
  • –  bira i razrešava Predsednika Stranke;
  • –  bira i razrešava Nadzorni odbor, na predlog Predsednika Stranke;
  • –  razmatra i usvaja izveštaje o radu Predsednika Stranke, Glavnog odbora, Nadzornog odbora,i drugih organa, odbora i radnih tela Stranke u periodu između dve Skupštine;
  • –  odlučuje o oblicima saradnje sa drugim političkim strankama i međunarodnimasocijacijama;
  • –  usvaja finansijski plan i završni račun Stranke;
  • –  razmatra i usvaja izveštaj Nadzornog odbora o unutrašnjoj kontroli finansijskog poslovanja;
  • –  donosi odluku o prestanku rada Stranke i odluku o načinu raspolaganja imovinom u slučajuprestanka rada;
  • –  donosi Poslovnik o radu;
  • –  dodeljuje priznanja, plakete, povelje i nagrade;
  • –  obavlja i druge poslove u skladu sa Programom i Statutom Stranke.U slučaju vanrednog stanja, kada je Skupštini onemogućeno da se sastane i obavlja svoju delatnost, njegove nadležnosti preuzima Glavni Odbor Stranke.Glavni odborČlan 24.Glavni odbor je najviši organ Stranke između dva zasedanja Skupštine.Glavni odbor Stranke ima 45 članova, od čega Predsednik Stranke imenuje 15 članova, radi održavanja kontinuiteta Stranke, a 23 članova bira Skupština Stranke tajnim glasanjem na svojoj sednici, osim ako se drugačije ne odluči.Predsednik Stranke, potpredsednici Stranke i predsednici Opštinskih odbora su po funkciji članovi Glavnog odbora.Mandat članova Glavnog Odbora traje 4 godine.
    Članovi Glavnog odbora mogu biti reizabrani.
    Mandat člana Glavnog odbora prestaje pre isteka roka na koji je izabran ukoliko, neopravdanoizostane sa tri sednice, podnošenjem ostavke, smrću, isklučenjem iz Stranke, kao i pod drugim uslovima propisanim ovim Statutom.Sednicu Glavnog odbora saziva i rukovodi Predsednik Stranke, a u slučaju njegove odsutnosti jedan od potpredsednika, odnosno Generalni Sekretar.Predsednik Stranke obavezan je da sazove sednicu Glavnog odbora kada to traži Predsedništvo Stranke ili najmanje jedna trećina članova Glavnog odbora.Sednice Glavnog Odbora sazivaju se po potrebi.

Član 25.

Na sednici Glavnog odbora učestvuju, bez prava glasa, Predsednik Foruma mladih i Predsednica Foruma žena, ukoliko nisu članovi Glavnog odbora. Sednicama učestvuju, bez prava glasa, i Generalni sekretar i Organizacioni sekretar.

Član 26.

Glavni Odbor:

  • –  sprovodi odluke Skupštine;
  • –  predlaže Skupštini Program i Statut Stranke, njihove izmene i dopune;
  • –  priprema i predlaže akta koje usvaja Skupština;
  • –  definiše, u skladu sa odlukama Skupštine, politiku Stranke između dve Skupštine;
  • –  na predlog Predsednika Stranke bira i razrešava Predsedništvo Stranke, osim članova pofunkciji;
  • –  bira i razrešava Statutarnu komisiju, na predlog Predsednika Stranke;
  • –  bira i razrešava Generalnog sekretara, potpredsednike Stranke i Organizacionog sekretara,na predlog Predsednika Stranke;
  • –  na predlog Predsednika Stranke imenuje i razrešava članove stalnih radnih tela, odbora ikomisija i ostalih tela iz svoje nadležnosti, za kojim se ukaže potreba i utvrđuje imkonkretne zadatke;
  • –  prati sprovođenje politike Stranke od strane njenih predstavnika u organima različitih nivoavlasti;
  • –  donosi odluku o proglašenju izbora u Stranci;
  • –  donosi odluku o učešću Stranke na izborima na svim nivoima i o stupanju i istupanju izkoalicija;
  • –  utvrđuje listu kandidata za narodne poslanike, Nacionalni Savet Albanaca i za kandidate zajavne funkcije;
  • –  prati sprovođenje politike Stranke od strane njenih predstavnika u organima različitih nivoavlasti;
  • –  vrši kontrolu rada predstavnika Stranke na svim nivoima vlasti;
  • –  razmatra i usvaja izveštaj o radu Predsedništva Stranke;
  • –  podnosi izveštaj o svom radu Skupštini Stranke;
  • –  rešava sukob nadležnosti između organa Stranke;
  • –  donosi opšte akte Stranke iz svoje nadležnosti;
  • –  donosi Poslovnik o radu;
  • –  obavlja i druge poslove u skladu sa Programom, Statutom i opštim aktima Stranke.PredsedništvoČlan 27.Predsedništvo je političko-izvršni organ Stranke.
    Predsedništvo Stranke ima 19 članova.
    Mandat članova Predsedništva traje 4 godine.
    Članovi Predsedništva mogu biti: članovi po funkciji i izabrani članovi.

Članovi po funkciji su: Predsednik Stranke i potpredsednici Stranke, dok izabrani članovi su članovi koje bira Glavni odbor na predlog Predsednika Stranke, tajnim glasanjem sa liste od više kandidata.

Osim Predsednika, Predsedništvo ima tri potpredsednika, koje bira i razrešava Glavni odbor Stranke, na predlog Predsednika Stranke.

U radu Predsedništva, bez prava glasa, učestvuju Generalni sekretar, Organizacioni sekretar i predsednici Opštinskih odbora Stranke.

Član 28.

Predsedništvo Stranke:

  • –  utvrđuje i vodi politiku Stranke između dva zasedanja Glavnog odbora;
  • –  donosi političke i druge odluke u ime Stranke, ukoliku ne spadaju u nadležnost drugihorgana Stranke;
  • –  stara se o sprovođenju svojih odluka i odluke i stavova Skupštine i Glavnog OdboraStranke;
  • –  utvrđuje i vodi kadrovsku politiku;
  • –  određuje uslove koje moraju da ispune kandidati za članove i funkcionere u organima vlasti,javnim preduzećima i javnim ustanovama;
  • –  utvrđuje kriterijume koje moraju da ispune kandidati za liste za odbornike, predsednikeopština, poslanike i članove Nacionalnog Saveta Albanaca;
  • –  predlaže Glavnom odboru odluke o učešću na izborima i o stupanju i istupanju iz koalicijana svim nivoima, kao i izbornu listu kandidata za poslanike i za izbor za Nacionalni SavetAlbanaca;
  • –  predlaže političke odluke i dokumenta Glavnom odboru;
  • –  pokreće postupak za donošenje, izmenu i/ili dopunu Statuta Stranke;
  • –  donosi odluke, rešenja i zaključke;
  • –  osniva savete, komisije i radne grupe za pojedine poslove iz nadležnosti Predsedništva;
  • –  stara se o usklađivanju rada Opštinskih odbora Stranke;
  • –  vrši usklađivanje rada Mesnih odbora i aktiva Stranke i donosi konkretne odluke vezano zanjihovo organizovanje i funksionisanje;
  • –  određuje broj i strukturu teritorijalnih organizacija Stranke.
  • –  u posebnim slučajevima suspenduje rad Predsedništva opštinskih i mesnih odbora, a o ovimodlukama obaveštava Glavni Odbor;
  • –  daje saglasnosti na aktivnosti Foruma mladih i Foruma žena, razmatra i usvaja izveštaje onjihovom radu i po potrebi saziva njihove Skupštine;
  • –  podnosi godišnji izveštaj o svom radu Glavnom Odboru;
  • –  donosi poslovnik o svom radu;
  • –  obavlja i druge poslove u skladu sa Programom, Statutom i opštim aktima Stranke.PredsednikČlan 29.Predsednik Stranke predstavlja i zastupa Stranku i rukovodi njenim radom. Mandat Predsednika traje četiri (4) godine.

Izbor i razrešenje Predsednika Stranke uređuju se Poslovnikom o radu Skupštine i Pravilnikom o izborima u Stranci.

Član 30.

Predsednik Stranke:
– predstavlja i zastupa Stranku;
– rukovodi radom Stranke i vrši kontrolu rada njenih organa;
– stara se o ostvarivanju programskih zadataka i ciljeva Stranke;
– stara se o izvršavanju odluka Skupštine, Glavnog odbora i Predsedništva, sprovodi politiku

Stranke u okviru programa;
– utvrđuje i iznosi političke stavove Stranke;
– donosi odluke i političke stavove u skladu sa Programom i Statutom Stranke;
– saziva i predsedava sednicama Predsedništva, Glavnog odbora i Skupštine Stranke;
– imenuje 15 članova Glavnog odbora;
– predlaže 46 kandidata za članove Glavnog odbora koje bira Skupština;
– predlaže Glavnom odboru kandidate za Predsedništvo, potpredsednike, Generalnog sekretara i

Organizacionog sekretara;
– predlaže 1/3 kandidata liste za narodne poslanike, 1/3 liste za izbor u Nacionalni Savet

Albanaca, a u konsultaciji sa predsednicima Opštinskih odbora predlaže 1/3 kandidata liste

za izbor odbornika u skupštinama opština i određuje redosled prve trećine;
– predlaže Glavnom odboru članove Statutarne komisije;
– svojom odlukom određuje lice koje je odgovorno za finansijsko poslovanje, podnošenje

izveštaja, vođenje knjiga Stranke i ovlašćuje ga da kontaktira sa nadležnim organima u skladu

sa zakonom;
– imenuje savetnike za određene oblasti;
– predsedništvu stranke predlaže izbor kadrova u konsultaciji sa predsednicima opštinskih

odbora;

– koordinira odnose organa Stranke sa predstavnicima svih nivoa vlasti izabranih na predlog Stranke;

– određuje sastav delegacija Stranke;
– pokreće postupak za donošenje, izmenu i/ili dopunu Programa i Statuta Stranke;
– podnosi izveštaj o radu Skupštini Stranke;
– vrši i druge poslove u skladu sa ovim Satutom kao i poslove koje mu u nadležnost stave

Skupština, Glavni odbor i Predsedništvo.

U slučaju izuzetnih okolnosti (kada je onemogućen rad Skupštine, Glavnog odbora i drugih organa Stranke), Predsednik proglašava vanredno stanje u Stranci i preduzima odgovarajuće mere u cilju zaštite Stranke i programskih opredeljenja. Nakon prestanka vanrednih okolnosti Predsednik saziva organe Stranke i podnosi izveštaj o preduzetim merama.

Predsednik Stranke ima pravo da obustavi od primene svaki akt, donet od strane organa Stranke (osim Skupštine Stranke) na svim nivoima stranačkog organizovanja, ukoliko smatra da nije u skladu sa Programom i Statutom i čijom primenom će se naneti šteta ugledu i interesima Stranke.

Potpredsednici Stranke

Član 31.

Stranka ima tri potredsednika, koje bira i razrešava Glavni odbor, na predlog Predsednika Stranke.

Potpredsednici pomažu Predsedniku Stranke u radu i vrše poslove koje im on odredi.

Potpredsednici Stranke u skladu sa odlukama Glavnog odbora i po ovlašćenju Predsednika Stranke obavljaju i druge dužnosti i poslove iz domena delovanja Stranke.

Za svoj rad potpredsednici odgovaraju Predsedniku i Glavnom odboru Stranke.

Generalni sekretar i Organizacioni sekretar Stranke

Član 32.

Stranka ima Generalnog sekretara i Organizacioniog sekretara koje bira Glavni odbor, na predlog Predsednika Stranke, na mandat od četiri godina.

Član 33.

Generalni sekretar priprema sednice Predsedništva, Glavnog odbora, Skupštine Stranke, pomaže o sprovođenju odluka ovih organa i rukovodi administrativnim poslovima.

Za svoj rad Generalni sekretar odgovara Glavnom odboru i Predsedniku Stranke. Razrešenje ili opoziv generalnog sekretara vrši se na isti način kao i njegov izbor.

Član 34.

Organizacioni sekretar stara se i pomaže o organizovanju rada organa Stranke, organizuje i koordinira rad Opštinskih i Mesnih odbora sa predsednikom odnosno Predsedništvom stranke, Foruma mladih i Foruma žena, održava redovne kontakte i sastanke sa predsednicima Opštinskih i Mesnih odbora, obavlja i druge poslove po nalogu Presednika stranke.

Za svoj rad Organizacioni sekretar odgovara Glavnom odboru i Predsedniku Stranke. Razrešenje ili opoziv Organizacionog sekretara vrši se na isti način kao i njegov izbor.

STATUTARNA KOMISIJA Član 35.

Postupak razrešenja vrši se na isti način kao i postupak izbora. Članu Statutarne komisije mandat traje četiri godine.
Statutarna komisija se sastoji od tri članova, koji su pravne struke. Statutarna komisija:

– tumači Statut i opšta pravna akta Stranke;
– daje mišljenje na prednacrt izmene i/ili dopune Statuta Stranke;
– utvrđuje usklađenost opštih akata Stranke sa zakonom i Statutom, kao i njihovu međusobno

usklađenost;
– u slučaju utvrđivanja neusklađenosti akata predlaže rešenja nadležnom organu Stranke;

Statutarna komisija je posebna komisija Stranke, koju na predlog Predsednika Stranke bira
Glavni odbor.

– rešava sukob nadležnosti organa Stranke kada to Statutom nije drugačije određeno; – donosi akt kojim se uređuje način rada Statutarne komisije;
– podnosi izveštaj o radu Glavnom odboru.

Tumačenje Statutarne komisije je obavezujuće za sve organe, tela i članove Stranke. Statutarna komisija donosi odluke većinom glasova prisutnih članova komisije.

NADZORNI ODBOR

Član 36.

Nadzorni odbor je kontrolno–nadzorni organ Stranke.

Nadzorni odbor čine Predsednik i dva člana, ekonomske struke, koje bira i razrešava Skupština Stranke.

Članu Nadzornog odbora mandat traje četiri godine.

Nadzorni odbor:
– obavlja unutrašnju kontrolu finansijskog poslovanja Stranke kontrolisanjem prihoda Stranke i

upotrebe finansijskih sredstava Stranke;
– obavlja unutrašnju kontrolu upravljanja imovinom koja je u vlasništvu Stranke ili kojom

Stranka raspolaže po drugom osnovu;
– podnosi izveštaj o unutrašnjoj kontroli finansijskog poslovanja Skupštini Stranke; – podnosi izveštaj o svom radu Skupštini;
– donosi akt kojim se uređuje način rada Nadzornog odbora.

Izbor i razrešenje predsednika i članova Nadzornog odbora, uređuju se Poslovnikom Skupštine. Svaki član Stranke može da ostvari uvid u izveštaj Nadzornog odbora.

POLITIČKI SAVET

Član 37.

Politički savet je savetodavno – politički organ Stranke.
Politički savet čini predsednik Političkog saveta i 15 članova.
Predsednik stranke predlaže članove Političkog Saveta, koje bira i razrešava Glavni odbor

stranke.

Politički savet:

Član 38.

– razmatra idejna i politička pitanja koja su od važnosti za definisanje strategije u unutrašnjoj i spoljnoj politici;

– predlaže Predsedniku i Glavnom odboru Platformu političkog delovanja Stranke. Politički savet za svoj rad odgovara Glavnom odboru.

Član 39.

Mandat predsednika i članova Političkog Saveta traje 4 godine.

VII. TERITORIJALNA ORGANIZACIJA

Član 40.

PDD je organizovana po teritorijalnom principu.

Rad i njenu delatnost Stranka obavlja preko Opštinskih i Mesnih odbora i Aktiva kao oblika političkog organizovanja.

Opštinski odbori su organizovani na nivou opština.

Član 41.

Opštinski odbor ima Skupštinu, Predsedništvo, Predsednika i Sekretara.
Skupštine Opštinskog odbora Preševa i Bujanovca imaju po 45 delegata a Medveđe 10 delegata. Delegati Opštinskih odbora biraju se na skupštinama Mesnih odbora, poštujući princip

proporcijalnosti, a na osnovu posebne odluke Predsedništva Stranke.
Skupština Opštinskog odbora se održava najmanje jednom godišnje.
Predsedništva Opštinskih odbora u Preševu i Bujanovcu imaju po 15 članova a u Medveđi 11

članova.

Član 42.

Skupština Opštinskog odbora PDD-a:
– razmatra i usvaja izveštaj o radu Predsedništva;
– bira Predsedništvo, Predsednika i Sekretara Opštinskog odbora;
– donosi Odluke i druga akta u skladu sa Statutom i Programom Stranke.

Član 43.

Mesni odbor PDD-a bira:
– Predsedništvo, Predsednika i Sekretara Mesnog odbora;
– Predsedništvo Mesnog odbora može imati od 7-13 članova, što se utvrđuje Odlukom

predsedništva PDD-a;
– Mesni odbor se osniva u naseljima gde Stranka ima najmanje 20 članova;
– Skupština Mesnog odbora ima od 20-60 delegata.
– u naseljima sa manje od 20 članova PDD-a osniva se Aktiv, koji ima Predsednika i Sekretara,

a u političkom delovanju se vezuje za najbližu Mesni odbor Stranke.

Član 44.

Broj i strukturu teritorijalnih organizacija određuje Predsedništvo Stranke.

Član 45.

U okviru PDD-a deluju Forum žena i Forum mladih, koji svoju aktivnost ostvaruju na osnovu Programa i Statuta PDD-a.

Struktura i teritorijalna organizacija Foruma žena i Foruma mladih uređuje se posebnim pravilnicima, koje donosi Glavni odbor.

Član 46.

Mandat organa PDD-a, Opštinskih odbora, Mesnih odbora i Aktiva i članova drugih komisija traje četiri godine, sa pravom na ponovni izbor.

Član 47.

Rad PDD-a je javan.

Javnost rada se obezbeđuje preko sredstava javnog informisanja, saopštenja, otvorenih pisama, okruglih stolova, press konferencija, javnih i internet prezentacija, publikacija i dr.

VIII. IZBORI I ODLUČIVANJE

Član 48.

Izbori za sve organe Stranke sprovode se tajnim glasanjem između više kandidata, osim ako se drugačije ne odluči, ili je drugačije uređeno ovim Statutom.

Član 49.

Izbori u Stranci, po pravilu, se raspisuju i održavaju, svake četvrte godine.
Mandat svih organa Stranke, na svim nivoima stranačkog organizovanja, traje četiri (4) godine. Izbori u Stranci, po pravilu, vrše se tajnim glasanjem, na osnovu više kandidata.
Odluku o proglašenju i sprovođenju izbora u Stranci donosi Glavni odbor Stranke.

Član 50.

Svaki član Stranke može predlagati kandidate, biti kandidovan, birati i biti biran u organe Stranke, ukoliko ispunjava statutarne uslove.

Kandidate za izbor u organe Stranke predlažu i organi Stranke.

Prilikom izbora organa Stranke na svim nivoima organizovanja, na izbornim listama mora biti najmanje 20 odsto kandidata mlađih od 30 godina iz redova Foruma mladih i najmanje 20 odsto žena iz reda Foruma žena.

Član 51.

Članovi organa i rukovodstva Stranke biraju se u skladu sa Pravilnikom o izborima.

Član 52.

Organi Stranke punovažno rade kada je prisutno više od polovine njihovih članova, a odluke se donose većinom glasova prisutnih članova, ukoliko Statutom za pojedine odluke nije određena posebna većina.

Organi ogranaka Stranke donose odluke većinom glasova prisutnih članova, ukoliko Statutom za pojedine odluke nije određena posebna većina.

IX. FINANSIJSKO POSLOVANJE Član 53.

Stranka stiče sredstva iz:
– članarine;
– dobrovoljnih priloga;
– poklona, zaveštanja i legata;

– budžeta;
– drugih izvora u skladu sa zakonom.

Član 54.

Imovina Stranke je nedeljiva i njome raspolaže i upravlja Predsednik Stranke. Nepokretnosti koje ulaze u imovinu Stranke upisuju se u javne knjige. Stranka vodi svoje finansijsko–materijalno poslovanje u skladu sa zakonom. Stranka vodi knjigovodstvo o svojim prihodima i rashodima.

Za finansijsko poslovanje, podnošenje izveštaja, vođenje knjiga i za ostvarivanje kontakta sa nadležnim organom odgovorni su Predsednik Stranke i lica koja on za to ovlasti.

Stranka vodi svoje finansijsko-materijalno poslovanje preko tekućeg računa u skladu sa Zakonom.

Stranka ima tekući račun, a u skladu sa zakonom u svrhu prikupljanja finansiranja izborne kampanje otvoriće poseban račun koji se ne može koristiti u druge svrhe.

Tekući račun imaju i Opštinski odbori Stranke.

Član 55.

Za obavljanje unutrašnje kontrole finansijskog poslovanja Stranke zadužen je Nadzorni odbor. Način vršenja kontrole definisan je članom 36. ovog Statuta.

X. DONOŠENJE, IZMENE I DOPUNE PROGRAMA, STATUTA I OPŠTIH AKATA

Član 56.

Donošenje novog Statuta i Programa, odnosno izmene i/ili dopune Programa i Statuta u nadležnosti su Skupštine Stranke.

Član 57.

Postupak za izmenu Programa Stranke mogu da pokrenu Glavni odbor i Predsednik Stranke. Odluka o pokretanju postupka izmene Programa Stranke mora da bude obrazložena.
Komisija izrađuje prednacrt novog Programa i upućuje ga na raspravu svim organima Stranke.

Rasprava traje najmanje 10 dana.
Nakon sprovedene rasprave, na osnovu pristiglih stavova, Komisija sačinjava nacrt novog

programa koji dostavlja Glavnom odboru na razmatranje.
Nakon razmatranja i usvajanja ili odbacivanja podnetih amandmana, Glavni odbor utvrđuje

predlog za izmenu programa i upućuje ga Skupštini na usvajanje.
Skupština donosi novi Program većinom glasova od ukupnog broja delegata.

Član 58.

Postupak za donošenje Statuta mogu da pokrenu Predsednik Stranke, Glavni odbor i Predsedništvo Stranke.

Odluka o pokretanju postupka donošenja Statuta sadrži razloge i sastav komisije za promenu Statuta.

page15image47385408page15image47385984page15image47385024

Komisija izrađuje prednacrt novog Statuta i upućuje ga na raspravu svim organima Stranke. Rasprava traje najmanje 10 dana.

Nakon sprovedene rasprave, na osnovu pristiglih stavova, Komisija, u skladu sa mišljenjem Statutarne komisije, sačinjava nacrt Statuta koji dostavlja Glavnom odboru na razmatranje.

Nakon razmatranja i usvajanja ili odbacivanja podnetih amandmana, Glavni odbor utvrđuje predlog Statuta i upućuje ga Skupštini na usvajanje.

Skupština donosi Statut većinom glasova od ukupnog broja delegata.
Izmene i/ili dopune Statuta vrše se na način i po postupku za njegovo donošenje.

Član 59.

Pitanja koja nisu definisana ovim Statutom uređuju se ostalim aktima Stranke. Ostala akta Stranke donose organi Stranke u skladu sa svojim nadležnostima.

XI. PRESTANAK RADA I NAČIN RASPOLAGANJA IMOVINOM STRANKE U SLUČAJU PRESTANKA RADA

Član 60.

Stranka može prestati sa radom Odlukom Skupštine Stranke dvotrećinskom (2/3) većinom od ukupnog broja delegata, ako se: broj članova PDD smanji ispod 100 ili to zahteva članstvo zbog neostvarivanja ciljeva i zadataka utvrđenih Programom Stranke.

Ukoliko PDD prestaje sa delovanjem, sva njena sredstva pripašće humanitarnim organizacijama iz Preševa, Bujanovca i Medveđe.

XII. PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 61.

Opšta akta koja proizilaze iz odredaba ovog Statuta donose se u skladu sa ovim Statutom a primenjuju se danom donošenja.

Član 62.

Organi Stranke, propisani ovim Statutom, koji su izabrani pre stupanja na snagu ovog Statuta, nastavljaju da rade do izbora odnosno konstituisanja organa Stranke prema odredbama ovog Statuta.

Organi Stranke, propisani ovim Statutom, koji nisu izabrani, izabraće se prema odredbama ovog Statuta.

Član 63.

Ovaj Statut stupa na snagu danom donošenja.

Član 64.

Stupanjem na snagu ovog Statuta prestaje da važi Statut donet 22. avgusta 2009. godine.

U Preševu,
Dana: 26.01.2022. godine Partija za Demokratsko Delovanje

______________________________ Shaip Kamberi – Predsednik Stranke